Едно ново
проучване на PWC анализира
резултатите от IPO (първично публично предлагане) в
технологичния сектор през 2013 г. Основни изводи от него:
- Нарастване на активността и високи очаквания за 2014 г.
- Подобряване на пазара (вкл. в Европа)
- Нарастващ интерес към секторите на софтуера и софтуерните услуги.
Какво друго прави
впечатление:
- Естествено пазарът продължава да се доминира от САЩ (66% като стойност и 55% като бройка IPOs) с водещи борси: NYSE и NASDAQ. Водещата европейска борса: London Stock Exchange.
- Водещи под-сектори са били: интернет софтуер и интернет услуги, следвани от софтуер и компютърна периферия и съхранение на данни.
- Интересно е, че във водещите под-сектори се предлагат относително по-малки компании (като приходи), докато в сектори като полупроводници, комуникационно оборудване – доста по-големи. В допълнение, изглежда доста компании са били листвани още на етап на отрицателни печалби (EBITDA и/или нетна печалба). Очевидно в този сектор са най-важни очакванията за бъдещето (вкл. като печалби), а не текущите резултати. Освен това, тук борсата вероятно върши основната си цел – да привлече капитал за развитие на компаниите, а не само изход от инвестицията.
- Няколко думи и за
оценките на база IPO: невероятно
високи оценки през 2013Q4,
ако сравняваме с текущите финансови резултати – среден множител на приходи:
122х; среден множител на EBITDA: 166х (при съответни 6х и
63х през предходното тримесечие). Както се оказва 1-2 компании са били оценени
изключително високо и поради това изкривяват резултатите, но въпреки това са на
лице очаквания за изключителен растеж на компаниите в този сектор.
Да отбележим, че вероятно тези големи надежди са твърде големи. Например към момента средно IT индустрията се търгува на около 1.7х-2.0х множител на продажбите и 8х-10х множител на EBITDA. Множител на приходи от 100х например означава, че компания със 100 лв. продажби се продава за 10 000 лв. При EBITDA марж от 20% това са 20 лв. EBITDA сега. Използвайки опростена форма за капитализация на дохода (EBITDA) при 20% изисквана средна годишна възвръщаемост, това е равносилно на почти 20% среден дългосрочен („вечен“) растеж на тази компания, с което малко компании могат да се похвалят. Естествено такива оценки винаги поставят въпроса за нереалистични очаквания и „балон“ в цените.
P.S. В допълнение
ето и едно проучване на EY, където
се прави преглед на глобалния IPO пазар във всички сектори. И там се отбелязва повишаване на активността, а най-интересни
сектори изглежда са: недвижимите имоти, финансовите услуги и енергетиката…кризата
май отмина? А дали уроците са научени?
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, бъдете кратки, придържайте се към темата и общоприетите норми на общуване в публично пространство. Мнения, които не отговарят на тези критерии, както и съдържащи спам, т.н. тролинг и др. ще бъдат изтривани без предупреждение. Благодаря.