събота, 26 април 2014 г.

Увод в оценката на нематериални активи - няколко презентации

Няколко кратки, но съдържателни презентации от PWC, EY и др. касаещи подходите и методите за оценка на нематериални активи:

Накратко са представени основни методи като методи на свръхпечалбата (Multiperiod Excess Earnings), лицензионните отчисления (Relief from Royalty) и др. В допълнение са показани и стъпките за тяхното извършване, както и някои важни въпроси при оценката на такива активи.
Презентациите са добър начален ориентир за всички любопитни финансисти (или не).


четвъртък, 24 април 2014 г.

Как роботиката ще преобрази обществото ни

Една интересна статия за това как новите технологии и по специално роботиката ще преобразят нашето общество:

  1. Дронове: от наблюдения за военни и полицейски цели, през инспекция на посевите, до логистика и дори доставка на интернет. 
  2. Медицина: роботи ще извършват операции и сложни манипулации, диагностика и то на по-ниска "цена" от лекарите. Нещо повече, роботи-медици ще дадат възможност за достъп до първокласни услуги навсякъде по света.
  3. Протези и екзо-скелети. Роботите ще помогнат на хиляди хора да "проходят" с външни скелети, да използват механични ръце и крака за един по-лесен живот.
  4. Изкуствени помощници: с настъпването на изкуствения интелект, роботите ще стават все по-умни и адаптивни към нашите нужди - не само да ни помагат в кухнята, но и да контактуваме, споделяме и др.
  5. Автономни коли: забравете трафика, забравете катастрофите, забравете дори паркирането - вашата кола ще свърши всичко вместо вас. Нещо повече, вероятно ще изчезне част от пътната инфраструктура - например няма нужда от паркинг в центъра, ако колата може сама да ни остави и се паркира някъде другаде. И този процес вече  започна:
Интересни наблюдения и прогнози. Аз бих прибавил още 1-2:
  • Образование: роботът с отлични познания по китайски (и още 100 езика) няма да се умори да ви преподава и учи.
  • Услуги: роботът сервитьор е прецизен, бърз и не иска бакшиш; автономната кола-такси също; роботът строител работи денонощно...
Представете си икономическия ефект, например върху работната сила. Ще работят най-вече високо-образовани специалисти. Останалите? Ами зависи от обществото: в по-цивилизованите вероятно ще им плащат да си стоят в къщи..

петък, 11 април 2014 г.

Интернет във всичко

За тези, които се интересуват от тендециите в технологиите вече е ясно, че следващият голям бум ще бъде свързването на "всичко" с Интернет. Под "всичко" се има предвид, домашните уреди, лични вещи, дори дрехи. Едно за мен необичайно приложение обаче касае свързването на животни и то по икономически причини. В една интересна статия става ясно, че "омрежването" на кравите със специални устройства (напр. Тихият овчар, МуМонитор) дава възможност за много по-добро управление на стадото. Особено важно се оказва идентифицирането на точното време за оплождане на животните, така че да се максимизира времето, през което дават мляко и др.
Като се замисля вече има устройства, които следят основни жизнени показатели на хора (особено на хора в риск), така че с малък upgrade вероятно ще могат да ви кажат и кога е най-добре/вероятно да забременеете...е само ако е важно.
Изобщо животът се пренася в Интернет все повече, което води до поне два икономически важи ефекта:

  • увеличаване на ефективността и производителността
  • намаляване на нуждите от човешка сила.
Изводите за българската икономика и общество можем да си ги направим сами...

вторник, 8 април 2014 г.

Филм: Margin Call

Един доста добър и проницателен филм, станал класически образ на Wall Street. Е заедно с клишетата и "обясненията" на света, улицата и всичко останало...
Филмът симулира един кризисен ден на нещо като Лемън Брадърс (във филмът има много референции към тази банка) и разкрива малко за хората работещи там, техните ценности и мотивация...до характерното "Fuck normal people".
Няколко изводи от него:

  • Парите са като упойка и наркотик...пристрастяват и никога не стигат. Няма значение колко си богат. 
  • Няма вечни приятели или ценности, има вечни (зелени) интереси.
  • Всичко е игра. Възходи и падения, черно и червено (и двойна нула) голямата рулетка се върти и знаем само кой не печели...
  • Играта е на едро. Обемите на дейността на тези институции и ефектите, които те предизвикват само са загатнати, но всички ги видяхме при фалита на Лемън...
Въпреки горните, добре е да се спомене, че като всеки подобен филм, реалността е показана малко едностранчиво. Лесно е да се заклейми Wall Street като източника на всички финансови злини, но тази улица не е природна стихия - тя е плод на нуждите и желанията на един корпоративен свят. В голяма степен тя е негово отражение, така че и корените на "злото" биха могли да бъдат потърсени в него. Заедно със суетата, алчността, гордостта, глупостта и т.н.